Biežākās kļūdas sastādot CV

Darba devēji un personāla atlases kompānijas šobrīd vienā dienā saņem no 40 līdz 100 CV. Varat iedomāties, cik maz laika atlasītājs var veltīt viena CV izskatīšanai – apmēram 1 līdz 2 minūtes. Pa šo laiku jums kā kandidātam ar savu CV jāspēj ieinteresēt darba devējs, lai iegūtu iespēju tikties intervijā. Tas patiešām ir izaicinošs uzdevums. Tādēļ vēlos dalīties savā pieredzē par tipiskām un ikdienišķām kļūmēm, sastādot CV.

Pirms CV veidošanas ir jāsaprot, kāds ir mans mērķis – kādām vakancēm es vēlētos pieteikties. Kādā jomā darbojas cilvēki, kas saņems manu CV, vai darba kultūra ir vairāk lietišķa un strikta jeb radoša un mākslinieciska, ar ne tik stingriem noteikumiem un robežām. Lai arī piesakoties uz radošo profesiju vakancēm, ir iespējams vairāk improvizēt ar CV saturu un formu, visdrošāk tomēr būtu pieturēties pie vienkārša un klasiska CV stila. Jo mēs nekad nevaram būt pilnībā droši par darbā ņēmēja uztveri, stereotipiem un interpretāciju.

Pirmais solis komunikācijas uzsākšanā ar mūsu potenciālo darba devēju ir CV nosūtīšana, piesakoties izvēlētājai vakancei. Tādēļ ir svarīgi rūpīgi iepazīties ar darba piedāvājumu un saprast, vai es atbilstu izvirzītajām prasībām un vai spēšu veikt aprakstītos darba pienākumus. Pēdējā laikā gan darba devēji, gan personāla atlases kompānijas saņem ļoti daudz CV no kandidātiem, kas pilnībā neatbilst prasībām. Tas atstāj sliktu iespaidu par kandidātu, liecina par neiedziļināšanos un paviršību, piesakoties darbam konkrētajā uzņēmumā. Tas rada iespaidu, ka visdrīzāk kandidātam nav pat mazākās nojausmas kādam darbam un kādā uzņēmumā viņš piesakās. Tātad pats pirmais un galvenais ieteikums ir pieteikties konkursiem, kuros Jūs patiešām būsiet konkurētspējīgs un interesants kandidāts darba devējam.

Runājot par CV uzbūvi un saturu, manuprāt, vislabākais paraugs ir Europass CV, kurā persona sistemātiskā un hronoloģiskā secībā uzrāda:

• personīgos datus, informāciju par valodu zināšanām, darba pieredzi, izglītību;
• papildus kompetences, uzsverot organizatoriskas, tehniskas, mākslinieciskas, datora lietošanas prasmes un sociālās iemaņas, kas iegūtas, izglītojoties vai strādājot, gan darba vietā, gan personīgā dzīvē.

Precīzus paraugus Jūs atradīsiet Europass mājas lapā – www.europass.lv, kur Jums atliek tikai aizpildīt tukšās ailītes. Noteikti iepazīstieties ar aprakstītajiem norādījumiem CV sagatavošanai.

Biežākās kļūdas CV, kuras novēroju strādājot personāla atlases kompānijā Talentor Latvia:

• Drukas kļūdas vai stila kļūdas valodā. Ja nav iespējams izmantot datorā pieejamo kļūdu labošanas funkciju, palūdziet kādam tuviniekam pārskatīt Jūsu CV. Pats galvenais, pārbaudiet Jūsu kontaktu precizitāti.
• Mēģinājums „pavedināt” darba devēju ar viegli koķetiem fotoattēliem, kas pievienoti CV. Nepiemēroti ir pievienot dažādus fotoattēlus no ceļojumiem un citiem izklaides pasākumiem. Ja Jūs izvēlaties pievienot foto CV, tad saglabājiet lietišķu stilu, pievienojiet pases tipa fotoattēlus.
• Pārāk daudz personiska rakstura informācijas. Piemēram, ģimenes stāvoklis, hobiji un brīvā laika pavadīšanas veidi vai vesela foto galerija – es dārzā, es ar vīru, es ar bērniem. Izklāstiet tikai to informāciju, kas var tieši attiekties uz konkrēto vakanci.
• Pārāk garš CV – mēģiniet apkopot informāciju maksimums 2 lapaspušu apjomā.
• Nav saglabāts vienots stils CV formātā. Izmantojiet Times New Roman vai Arial rakstu, kas nav mazāks par 9 izmēru. Neaizraujieties ar izskaistināšanu – tas ir lietišķs dokuments.
• Nepareiza izklāstītās informācijas secība. Sarindojiet savu darba pieredzi tā, lai sākumā būtu norādīta Jūsu pēdējā vai pašreizējā darba vieta, visnesenāk iegūtā izglītība utt.
• Netiek izklāstīti galvenie darba pienākumi. Neliels darba pienākumu apraksts, maksimums 3 teikumi, palīdzēs izprast Jūsu pieredzi. Zem viena un tā paša amata nosaukuma dažādos uzņēmumos slēpjas dažādi amata pienākumi.
• Nekorekti novērtētas valodas zināšanas. Vēlams norādīt tās valodas, kuras protat vismaz sarunu valodā. Nav nozīmes norādīt pie pārvaldāmām valodas, kuras lietojat ar vārdnīcas palīdzību.
• Meli. Dažreiz cilvēki izvēlas sniegt nepatiesu informāciju darba devējam, lai sevi padarītu pievilcīgāku. Intervijas laikā tiek pārrunāts CV, tā var būt nepatīkama situācija, ja intervētājs atklāj melus. Vēl jo nepatīkamāk tas būs, ja meli atklāsies jaunajā darba vietā.

Lai arī CV atstāj nozīmīgu pirmo iespaidu par Jums, svarīgi atcerēties, ka perfekts CV nenodrošina tūlītēju stāšanos darba attiecībās ar darba devēju. Jūsu darba pieredzei, prasmēm un personībai ir daudz lielāka nozīme nekā CV dokumentam. Bet tajā pašā laikā Jums nebūs iespējas parādīt sevi intervijā, ja jūs neieinteresēsiet darba devēju ar sava CV palīdzību.